Kalendář skrytý

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Historie školy > Zpravodaje > Zpravodaj 2018

Zpravodaj 2018Datum konání:
7.12.2018

 Rok 2018 byl opět rokem plným nových zkušeností, poznávání, získávání vědomostí, úspěchů a skvělých akcí, které obohacují vzdělávání v naší škole a všechny děti při nich hlavně mají současně i příležitost vyniknout v různých oblastech. Zveme vás tímto článkem na takové malé ohlédnutí za naším školním životem.

 Leden

 • Žáci 2. stupně absolvovali lyžařský kurz v Železné Rudě. A věřte, nebyl to kurz ledajaký. V neděli ráno na nás nečekal u školy vytopený autobus, který by nás v pohodlí odvezl do penzionu s polopenzí a připravenými pokoji, nýbrž od nedělního rána všichni cestovali vlakem a s batohy na zádech. Po celodenním cestování si na chalupě každý sám nachystal lůžko na spaní a povlékl peřiny. Den začínal brzy ráno snídaní, kterou jsme si opět připravovali sami nebo s pomocí kamaráda, stejně jako svačinu. Po snídani čekal úklid pokoje a pak rychle lyže na rameno. V osm odjížděl vlak na lyžařský svah. Po celodenní lyžovačce přišla vhod teplá polévka a večeře, kterou jsme společně uvařili z vlastního proviantu. Nádobí umývali ti, jenž měli nadbytek energie a byli ochotni přiložit ruku k dílu. Ani závěrečný úklid celé chalupy nebyl výjimkou. Každý pracoval, každý se zapojil. Díky skvělé spolupráci, dokonalé souhře a bezvadnému týmu žáků i učitelů všechno klaplo na jedničku. Výsledným bonusem byla celková cena týdenního lyžařského pobytu, která včetně ubytování, stravy, dopravy i skipasů vyšla jednotlivce na 2 500 korun. Je zřejmé, že tento kurz nebyl pouze o tom, jak se naučit lyžovat.
 • Zahájili jsme sérii programů, které jsou zaměřeny na primární prevenci (šikana, záškoláctví, návykové látky, zdravé klima ve třídě).

Únor

 • V pátek 2. února se konal XX. školní ples pro rodiče a přátele školy. Již předem bylo dohodnuto, že výtěžek této akce věnujeme na aktivity dětí a žáků naší školy (výlety, exkurze, soutěže). Každý se proto snažil pomoci a jakkoliv přispět, aby se vše vydařilo - učitelé i pracovníci školy, žáci, rodiče, sponzoři. Výsledek byl překvapivý a mohli jsme tak zaplatit dětem v MŠ i na I. stupni autobusy na školní výlety a žákům 2. stupně ubytování na turistickém výletě.
 • V mateřské škole proběhla tento měsíc maškarní veselice a děti si zařádily v maskách.

Březen

 • V rámci ekologické výchovy žáci 2. stupně navštívili třídící linku a skládku odpadů. Je přece důležité vědět, kde nás tlačí bota a v čem bychom i my mohli pomáhat našemu životnímu prostředí.
 • Žáci na 1. stupni soutěžili v recitaci a absolvovali program Veselé zoubky.
 • Děti v mateřské škole měli keramickou dílničku a učili se pracovat s hlínou. Krásné výrobky vystavili na zahradní slavnosti.
 • V rámci preventivních programů proběhla tři setkání žáků na 2. stupni, 8. a 9. třída absolvovala i kurz 1. pomoci.
 • Opět jsme také zabodovali. Proběhla krajská soutěž Přírodní a školní zahrady v Kraji Vysočina a my jsme v ní získali místo. Naše radost byla obrovská!

Duben

 • Pro předškoláky nastal očekávaný den - Zápis do 1. třídy. Každý se snažil předvést co nejlepší znalosti, které se naučil nejen v mateřské škole. Děti počítaly, přednášely, zpívaly, kreslily a poznávaly písmenka. Věřte, byly to skvělé výsledky! Z celkového počtu 19 dětí bylo do 1. třídy přijato 13 budoucích prvňáčků.
 • Žáci 1. i 2. stupně navštívili Záchrannou stanici Pavlov, která pečuje o hendikepované živočichy. Je dobré vidět a vědět, jak zvířatům a ohroženým druhům v případě nutnosti pomoci.
 • Žáci 2. stupně navštívili na kolech ADW Lesonice, kde se seznámili s tradiční zemědělskou prvovýrobou.
 • Žáci 1. stupně se zúčastnili canisterapeutické přednášky a učili se, jak se chovat k našim čtyřnohým přátelům a jak o ně pečovat.
 • Děti ve školce se zabývaly lesní pedagogikou, která podporuje pozitivní vztah k přírodě.

Květen

 • Tento měsíc byl ve znamení sportu a soutěžení. Zúčastnili jsme se několika sportovních soutěží - byly to Atletický trojboj, McDonald ‘s cup, Pohár rozhlasu a Softbal. Konkurence byla velká, ale vždy jsme bojovali statečně a čestně.
 • Žáci se zúčastnili oblastního kola v dopravní soutěži mladých cyklistů, kde získali 3. místo v kategorii ml. žáků, 1. místo v kategorii st. žáků a tím si zajistili postup do krajského kola, kde obsadili krásné 4. místo.
 • Pořádali jsme 20. domamilské sportovní hry, kterých se zúčastnilo 7 okolních škol, a vyhráli jsme zlatý putovní pohár ve fotbale.
 • Na konci května odjeli žáci 2. stupně na vodácký výcvik, který je součástí našeho vzdělávacího programu. Několik dní na vodě a spaní pod stanem dokáže prověřit praktické schopnosti a dovednosti našich žáků a také utužuje vzájemné vztahy.
 • Žáci pod  vedením pana učitele Ing. Kabelky reprezentovali školu v Náměšti nad Oslavou v soutěži Stavíme z Merkuru. Obsadili pěkné 6. místo s modelem vrtulníku.
 • V mateřské škole proběhl zápis dětí do MŠ a na příští školní rok bylo zapsáno 9 nových dětí.

 Červen

 • Divadelní kroužek pod vedením p. učitelky Klimešové navštívil Domov sv. Anežky ve Velkém Újezdě a zahrál pohádku "Princezna Koloběžka první". Potlesk, radost i slzičky seniorů byly dostatečným poděkováním za skvělé herecké výkony našich žáků.
 • Děti z mateřské školy byly na výletě, a protože jsme ekologická škola, navštívily EKOCENTRUM BALINY u Velkého Meziříčí, kde absolvovaly výukový program Voda, voděnka.
 • Žáci a žákyně 9. ročníku prožili na závěr své školní docházky "den v mateřské škole". Alespoň na malou chvíli mohli vrátit čas a zavzpomínat si na krásné začátky ve školičce.
 • Podruhé se letos konala zahradní slavnost dětí mateřské školy, které pod vedením svých učitelek předvedly krásný a veselý program. Opět to byla skvěle připravená akce, která si získala své publikum a jak se zdá, založila novou tradici.
 • Předposlední týden školy byl ve znamení výletů. Žáci 1. stupně navštívili zábavný park Fábula V Kamenici nad Lipou a žáci 2. stupně se zúčastnili pětidenního turistického pobytu v Českém Ráji.

 Červenec a srpen

 • Přestože byly prázdniny, žáci se s p. učitelem Kabelkou potkávali na naší přírodní zahradě. A vždy měli plné ruce práce!
 • I mezinárodní komise zůstala paf. Tak zněl nadpis článku v Horáckých novinách o česko-rakouské soutěži Pěstuj, zkoumej, vyprávěj. Do soutěže se zapojili i žáci naší školy se třemi projekty o pěstování zeleniny na naší ukázkové přírodní zahradě. Sedmáci natočili video s návodem, jak si vypěstovat kedlubny na trávníku bez rytí. Tento projekt se mezinárodní komisi líbil nejvíce a zařadila ho mezi nejlepší. Jeho autoři se za odměnu v příštím školním roce zúčastní výukového programu v rakouském Tullnu, kde je k vidění několik desítek různých přírodních zahrad.                                            

Září

 • Na slavnostním zahájení nového školního roku jsme přivítali do školních lavic celkem 97 žáků, z toho 13 prvňáčků, kteří byli pasováni na školáky. Do mateřské školy nastoupilo 33 dětí.
 • Hned první týden vyrazili žáci 2. stupně na adaptační cyklovýlet po okolí Třebíče. Nocleh jim poskytl Obecní úřad v Kožichovicích a opět zůstalo mnoho dobrých vzpomínek.
 • září proběhla oslava 70. výročí založení měšťanské školy. V jednotlivých budovách i na školní zahradě probíhaly programy a vystoupení žáků, návštěvníci mohli ohodnotit ochutnávku svačinových pomazánek, shlédnout ukázky prací žáků, výstavku fotografií, polytechnickou dílničku, ukázku výroby mýdel. V rámci oslavy se uskutečnila spousta setkání bývalých žáků, spolužáků, učitelů, pracovníků a přátel školy. Byla to velmi příjemná setkání a milá zavzpomínání na školní léta.

Říjen

 • Již podruhé se stala naše škola pořadatelem okresního kola v přespolním běhu. Do Domamile přijelo více než 300 žáků z 18ti škol třebíčského regionu. Osvědčeným vedoucím akce byl opět p. učitel Řepa, a tak vše dopadlo na výbornou. Celkový dojem nás všech ještě znásobilo vítězství domamilského družstva hochů z 6. a 7. třídy, které postoupilo do krajského kola.
 • V mateřské škole jsme rozběhli celoroční projekt „ Kdo nám přečte pohádku?“ Tímto zveme všechny rodiče, prarodiče, příbuzné i kamarády, aby přišli a přečetli dětem před spaním pohádku nebo příběh.
 • V sobotu 27. 10. se uskutečnila „Mýdlová dílnička s Maruškou“. Naše bývalá žákyně Maruška Svobodová učila děti, jak vyrobit vlastní voňavé mýdlo, kterým mohou udělat radost nejen sobě.

Listopad

 • Navštívili jsme místního občana pana Střeláka. Mohli jsme si prohlédnout spoustu zajímavých exponátů a dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o restaurování.
 • Do mateřské školy zavítala lektorka ZDRAVÉ 5-ky, Berta, aby si s dětmi popovídala o zdravém životním stylu a zdravém stravování.

 Prosinec

 • Žáci 5. - 9. ročníku získali zdarma vstupenky na Mistrovství světa ve florbalu, a tak ráno v 6 hodin vyrazili autobusem do Prahy. Byla to skvělá příležitost zažít pravou sportovní atmosféru v O2 Aréně.
 • Naši deváťáci opět jako Mikuláš, anděl a čerti připomněli nejen těm nejmenším, že poslouchat se musí.
 • Kalendářní rok uzavřeme vánoční besídkou 18. prosince v místní sokolovně. Se svým vánočním programem vystoupí dětičky z naší školičky i žáci 1. a 2. stupně, aby tak společně přispěli k příjemné vánoční atmosféře.

Projekty, na kterých jsme poctivě pracovali v roce 2018:

„ OVOCE A ZELENINA DO ŠKOL“

 “ŠKOLNÍ MLÉKO”

„HODINA POHYBU NAVÍC“

„DĚTI NA STARTU“

„PLAVÁČEK“ – podpora výuky plavání, dotace 15 tis. Kč

„POTRAVINOVÁ POMOC DĚTEM“ - dotace 85 tis. KčENVIROMENTÁLNÍ AKTIVITY ZŠ A MŠ DOMAMIL“ - dotace 48 tis. Kč

„ŠABLONY 18,19 “- dotace 1,1 mil. Kč. Cílem tohoto projektu je podpora profesního růstu pedagogických pracovníků, podpora školních aktivit a klubů, zajištění školního speciálního pedagoga a školního asistenta v MŠ.

Realizovanými projekty končí přehled těch nejdůležitějších činností v roce 2018. Tím však nekončí naše snaha a vůle v naplňování školní vize:

„Jsme venkovská ekologicky zaměřená škola rodinného typu.

Uplatňujeme individuální přístup ke každému žákovi tak, aby mohl zažít pocit úspěchu.“

       

Přejeme všem do roku 2019

                 hodně zdraví, lásky, dobré víry a pevné vůle

                                                                                                            Mgr. Radmila Punčochářová, ředitelka školy


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů