Kalendář skrytý

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Historie školy > Zpravodaje > ZPRAVODAJ 2012

ZPRAVODAJ 2012Datum konání:
31.12.2012

ČLÁNEK DO ZPRAVODAJE 2012

       ZŠ a MŠ Domamil

   EKOŠKOLA 2009, 2011

Vždy, když píši článek do Zpravodaje, uvědomuji si, jak ten čas letí. Sotva se stačíme ohlédnout, je rok za námi. Jakmile ale začnu dávat dohromady, co vše jsme dokázali a během roku absolvovali, ten pocit je pryč. I letos jsme se ve škole snažili o to, aby se naše jméno zapisovalo do podvědomí lidí.

 Máme mezinárodní titul EKOŠKOLA (to nejen na fasádě školních budov, kam je sponzorsky namaloval pan Střelák). Jeho obhajoba obnáší pořádný kus práce, tu mj. ocenila i česká školní inspekce, když ji v květnu 2012 ohodnotila jako příkladnou.

Zatímco se počty žáků za poslední tři roky na základní škole stále drží těsně pod stovkou a jsme ve výjimce, v mateřské školce opět stoupají a vrátily se z loňských 28 dětí na 35, což je i kapacita MŠ. Od září jsme mohli na částečný úvazek znovu přijmout novou paní učitelku.

Co se týká financí, trápí nás letos jejich nedostatek (ostatně koho ne). Pořádně s námi zatočilo ze začátku roku 2012 ministerské vázání mzdových prostředků v rozsahu 2,5 %, které znamenalo pro naši malou školu mínus 120 tisíc korun. Jsme rádi, že je pro nás i v tomto ohledu obec oporou.

Svým žákům nabízíme bezplatně 20 oddělení zájmových kroužků (angličtina, počítače, vaření, šikulka, sportovní, aerobik, stolní tenis, dramatický, ekologický, pěvecký, hra na kytaru, flétny, klávesy) pod vedením učitelů + do června keramiku vedenou lektorkou z Domu dětí a mládeže MB. Ve školce se děti učí angličtině, hře na flétničky a tancují s folklorním kroužkem Mateřídouška a reprezentují i obec v okolí (naposled v Telči a Víru). Náboženství vyučuje pan farář. Svou činnost prezentujeme na školních internetových stránkách www.skoladomamil.cz, a http://skolkadomamil.webnode.cz/ .

Naši žáci se pravidelně umísťují na vybraných školách a těší nás, když se spokojeně vrací k nám, aby se podělili o své zkušenosti s mladšími spolužáky a poděkovali svým učitelům.

Jako škola s ekologickým zaměřením postupně budujeme bylinkovou skalku před budovou 1. stupně a arboretum na dvorku 2. stupně, kde máme také venkovní učebnu a voliéru. Venkovní voliéru jsme v červnu museli rozebrat, protože se budova zezadu zateplovala. V září vymyslel pan učitel Kabelka vnitřní voliéru ze skříně, kterou jsme provizorně umístili ve spojovací chodbě. Má to jedinou nevýhodu: andulky někdy až moc hlasitě „komentují“ výuku v učebně matematiky.  V červnu 2012 nám vyšel projekt Přírodní zahrada, a proto od září začínáme s jejím budováním na prostranství mezi školkou a dětským hřištěm. Její součástí bude mj. jezírko, bylinková spirála, motýlkový záhonek, hmyzí domečky, domek na nářadí, budky pro ptáky, vrbičková cesta, hmatová stezka, záhony se zeleninou, vysoké záhony a řada jedlých bobulovin a dokonce i kopec na sáňkování s průlezkou pro malé děti. Některé prvky jsme již zbudovali a zasadili jsme první plodiny. Můžete si prohlédnout skalku ve tvaru krokodýla (z kamenů, které nasbírali při své jarní brigádě rybáři), projít si hmatovou stezkou (raději na jaře, až bude teplo, protože se po ní chodí bosýma nohama), prohlédnout si skladbu materiálu ve vysokém záhonu, který vydrží bez údržby 5 let a „spolyká“ při své stavbě pařezy, silné větvě, větvičky a drny. Mimo jiné plánujeme vystavět vysoké záhony i z jiných materiálů (gabiony, proutí…). Na záhoncích tvořených z mulčované trávy jsme zaseli a zasadili první vzorky obilovin.

Během posledních devíti let jsme vypracovali 13 projektů spolufinancovaných Krajem Vysočina a Obcí Domamil a 2 financované Evropskou unií. Pro školu to znamenalo finanční přínos: 1 404 479 Kč (z toho 774 382 Kč z EU). Z peněz takto získaných jsme mj. financovali vytvoření webových stránek školy, exkurze pro žáky, Domamilskou olympiádu (sportovní zápolení s okolními malotřídními školami, letos se konal již 14. ročník). Pořídili jsme si 2 interaktivní tabule, (které byly doposud naším nedosažitelným snem), dataprojektory a promítací plátna do tříd, server, počítače, notebooky, solární nabíječku, kompostéry na bioodpad, kontejnery na tříděný odpad, stůl na stolní tenis, sportovní a softbalové vybavení, meteostanici. V letošním školním roce pracujeme na dalších dvou projektech v hodnotě 148 220 Kč (Přírodní zahrady 2012, Jednorázové sportovní akce 2012). V srpnu 2012 (ano během prázdnin) jsme napsali nový projekt v rámci EU v hodnotě 1 800 000 Kč zaměřený na individuální a speciální péči v ZŠ a MŠ Domamil a čekáme na jeho schválení. S jejím sepsáním nám pomáhal kandidát na hejtmana pan Ota Benc a mimo jiné mi napsal: „Máte pravdu - musíme si přát, abychom narazili na osvícené hodnotitele, kteří dokáží ocenit, co vaše škola dokáže. Upřímně řečeno, také bych si přál být ředitelem v takové škole jako vaše a mít takové spolupracovníky. Vím, že je to spousta práce, ale má to smysl.“

V letošním roce nám obec zrealizovala na školním dvorku 2. stupně venkovní učebnu s přístupovým chodníčkem ze zámkové dlažby, dokončila zateplení budovy ze zadní strany, opravila střechu ze dvora. Školní kuchyň modernizovala novými spotřebiči (konvektomat). My za to pomáháme s kulturními vystoupeními na akcích a prezentacích obce (např. KLIMATOUR 2012, výstava v Konírnách v MB, Setkání s důchodci…) a s úpravou obecních prostranství.

Všichni se poctivě snažíme třídit odpad a tím se chovat ekologicky. Ve škole máme již řadu let sběrná místa. Jsme zapojeni do programů: RECYKLOHRANÍ , ELEKTROWIN a EKOLAMP. v této činnosti pokračujeme. Ti, co přispívají škole, vidí v období sběrových akcí, jak „zavalená“ bývá  vstupní chodba u ředitelny vysloužilými elektrospotřebiči nebo starým papírem.

 Co všechno sbíráme?:

PET víčka, baterie, drobné elektrospotřebiče (holící strojky, fény, rychlovarné konvice, radiopřijímače, myši, klávesnice, vrtačky apod.) mobilní telefony, úsporné žárovky, zářivky, starý papír – 2x ročně organizujeme sběr pro všechny, pomerančovou, citrónovou kůru a léčivé rostliny.  Od ledna 2011 vybíráme staré zářivky od velikosti 60 cm, od září 2011 jsme následovali mateřskou školku, kde mají svého HLINÍKOŽROUTA a začali jsme sbírat hliník. Ve třídách na 2. stupni probíhá soutěž. Od září, kdy se spojily Recyklohraní s Elektrowinem a změnila se pravidla sběru, větší elektrospotřebiče (počítače, monitory, televizory, pračky) již nesbíráme.

Za poslední 3 roky jsme odevzdali v Recyklohraní: 219 ks mobilů, 156 kg baterií, přes 300 kg elektrozařízení. Dále 45 ks televizorů a 46 ks PC monitorů. Za bodové hodnocení jsme si pořídili už v květnu druhý stolní fotbal. Na kontě  máme dalších 3 465 bodů, za které bychom si mohli, pořídit například digitální fotoaparát. V průběhu soutěžení v ELEKTROWIN  jsme odevzdali 3 velké bagy elektrozařízení (=objem 600 litrů) a 6 velkých el. spotřebičů.

V rámci výuky jsme zpracovali pár nápadů, jak je možné předcházet odpadům:

ü   tiskneme oboustranně, volíme zodpovědně počet výtisků a rozesíláme text i elektronicky

ü   používáme  na svačiny obaly na více použití (krabičky a boxy)

ü   balíme do svačinového papíru ne do potravinových folií

ü   pijeme nebalené limonády, čaj  nebo omezujeme vody v PET lahvích

ü   pijeme pramenitou vodu – je zdravější

ü   na nákupy nosíme tašky – nekupujeme igelitky

Každoročně pomáháme při charitativních sbírkách:  Život našim dětem, Píšťalka, Sidus a Chrpa. Podporujeme je prodejem drobných předmětů. Druhým rokem jsme se zapojili i do sbírky „Den proti rakovině“.

Chováme: Rybičky, ráčky, pakobylky, želvičku, andulky. 

Umožňujeme každoročně praxi studentům pedagogických škol.

Podporujeme zdravou výživu: pro žáky odebíráme dotované Mléko do škol a děti na prvním stupni dostávají zdarma ovoce z projektu Ovoce do škol.

Zorganizovali a uspořádali jsme:

 • lyžařský výcvik v Železné Rudě (2. st.)
 • XIII. školní ples, na kterém hrál Víkend Hostěradice
 • vodácký víkend Sázava (rodiče a učitelé)
 • vodácký kurz Ohře (zájemci 2. st.)
 • bruslení, Mor. Budějovice,  4. - 9. roč.
 • školní kolo: v recitaci,  výtvarné soutěže HZS, dopravní soutěže, dějepisné soutěže, přírodovědné soutěže Přírodovědný klokan, matematické Pythagoriády, soutěže Bible a my, mezinárodní soutěže Taktik
 • velikonoční  a vánoční výstavku i pro drobné řemeslníky
 • velikonoční tvoření na 1. st.
 • vyrábění čarodějnic z vařeček (3. - 8. roč.)
 • 2 x prodejní výstavu učebnic a knih Knihkupectví p. Ježek v rámci třídních schůzek
 •  seminář „Angličtina pro rodiče“ s lektory z Vysočiny Education
 • 14. Domamilské hry pro okolní malotřídní školy
 • Výstavu v Martínkově „Tibet - střecha světa“ , (žáci 9. roč. + Mgr. Řepa) 
 • Den matek v sokolovně
 • Světový den životního prostředí - strategická hra, akce ke snižování odpadů 2. st.
 •  kulturní vystoupení při akci  KLIMATOUR  - prezentace obce a školy
 • ekologický týden  
 • závěrečná eko konference, sportovní dopoledne
 • EKO týden budování Přírodní zahrady, konferenci o odpadech
 • koncert (klavír, kytary, flétny)
 •  Halloweenské dopoledne na 1. stupni  +  uspořádání výstavky na obci
 • Mikulášské nadělování  
 • Vánoční besídku v sokolovně 
 • přespání ve škole 1., 5., 6., 7., 9. roč.
 • seznamovací odpoledne 6. roč.
 • 2 x  RYCHLOSBĚR papíru 
 • celoročně sběr elektrospotřebičů, zářivek a baterií
 • sběry léčivých rostlin 

Pozvali jsme:

-          Kouzelníka pro  MŠ  a 1.st.

-          skupinu Pernštejni "Gotika pro všechny" (MŠ, 1. - 9. ročník)

 

Besedovali jsme:

-          S policií na téma "Nebojte se policie" - vycházející žáci

-          v archivu v MB (žáci 6. a 7. ročníku)

-           se záchranáři (+ 1. pomoc a školení, žáci 8. +9. roč.)

-           2 x na Úřadu práce Třebíč (8. a 9. ročník)

-          s Tonda obal na cestách     http://www.tonda-obal.cz/

-           s paní spisovatelkou Gabrielou Kopcovou - Střelákovou a paní knihovnicí

-           s "Pohodáři" v Jemnici (2. st.)

-           s instruktorem Autoškoly  z Mor. Budějovic (4. + 5. roč.) 

-           o volbě povolání  s řediteli a náboráři středních škol 

-          při setkání zaměstnanců školy se zastupiteli obce

Zúčastnili jsme se:

.   plavání ( v Třebíči bazén Laguna) 3. + 4. ročník

. interaktivního kurzu pro žáky 5. ročníku  Hravě žij zdravě - zaměřeného na podporu zdravého životního stylu dětí. Jeho hlavním cílem je zlepšení výživy, pitného režimu a zvýšení pohybové aktivity.

. projektu KROKUS dějepisný - sázení žlutých krokusů, které vykvetou v únoru 2013 jako vzpomínky na   Holokaust

·   Pilotního i celorepublikového testování žáků 5. a 9. ročníku NIQES

Jeli jsme na exkurze

-          do Planetária a Anthroposu v Brně  2. st.

-           do Petrůvek na skládku 

Navštívili jsme:

Dopravní hřiště MB (4.a 5.r.)

Při výletech jsme se podívali:

-          cyklovýlet Dukovany, Dalešice 8. + 9. roč.

-            Třebíč - Budišov - Koněšín (společně se ZŠ Police), 4. + 5. roč.

-           hrad ROŠTEJN, 1. - 3. roč.

-          cyklovýlet s adrenalinovými sporty - Březová, Velké Dářko, 8. + 9. roč.

-          okolí Velkého Dářka (Žďár n/Sáz. - Polnička - Karlov - Dářko), 6. +7. roč.

-          cyklovýlet Třebíč, Židovský hřbitov, basilika (8. + 9. roč.)

Zasázeli jsme: 100 kusů  dubů  v Hlubokém (1. -3. a 6. - 9.roč.)

Opravovali jsme: značení turistické trasy, žáci 2. st.

Závodili jsme:

-           Oranžový pětiboj - 1.  i  2. stupeň

-          Pohár rozhlasu Třebíč (2. st. družstva)

-          v různých týmech svých obcí v  Mikroregionálních  hrách  

-          Oblastní  kolo Dopravní soutěže v Mor. Budějovicích 

-          Krajské kolo v Dopravní soutěži Velké Meziříčí - družstvo st. žáků

-          Sportovní olympiáda 1. - 5. roč. Třebíč

-          Atletický trojboj (1. - 5. ročník) Třebíč

-          Preventan cup - turnaj ve vybíjené, Mor. Bud. - družstvo 1. st.,

-          Atletický čtyřboj v Třebíči, žáci 8.a 9.roč.

-          při akci Den stromů v Lesonicích (zájemci z 2. st.)

-          na turnaji ve stolním tenise v Hrotovicích

-          v okresním kole v softbalu v Třebíči

Absolvovali jsme:

-          intervenční program "Šitý na míru", Střed MB pro 6. a 8.  ročník

-          expedici KARAKORAM, Brno, družstvo 9. roč.,

-           prvňáčci 6 setkání "Čtení prvňáčkům" v místní knihovně + Pasování prvňáčků na čtenáře v zasedací síni OÚ Domamil

 

Úspěšně jsme se  umísťovali  v soutěžích  2012:

3. místo  Preventan cup - turnaj ve vybíjené, MB, družstvo 1. st.

1. místo v kraji  výtvarná soutěž HZS "Nový kabát pro 112" 

za logo Marek Dvořák, 7. roč., postoupil do národního kola v Praze.

1. místo v recitační soutěži "Upovídaný Budík" Zdeněk Kružík,

2. místa ve svých kategoriích Monika Nahodilová, Lenka Klimešová, Žaneta Zelenáková

1. místo v okresní matematické soutěži v kategorii "Kadet"  Milan Koudelka z 9. roč. (ze 793 účastníků z 26 škol) následně získal 

3. místo v kraji

Sportovní hry 1. - 5. ročník v Třebíči znamenal úspěch pro řadu našich malých sportovců:

třikrát 1. místo: sprint, skok daleký, vytrvalost Viola Řepová

2. místa sprint Hana Svobodová, hod míčkem Marek Řepa

3. místa sprint Radek Křikava, Adéla Kantová, skok Daniel Havlíček, hod míčkem Romana Špačková, Adéla Kantová, vytrvalost Adéla Kantová

4. místo Pohár rozhlasu, Třebíč, vrh koulí Milan Koudelka

3. místo Softbal, Třebíč,  družstvo z 2. stupně   

1. místo Oblastní kolo Dopravní soutěže v Mor. Budějovicích - starší kategorie: Petra Svobodová, Tereza Brusová, Petr Štěpán a Milan Koudelka

2. místo Oblastní kolo Dopravní soutěže v Mor. Budějovicích - mladší kategorie: Marie Svobodová, Lucie Jurková, Petr Jurka a Jiří Vybíral

5. místo krajské kolo Dopravní soutěže - starší kategorie: Petra Svobodová, Tereza Brusová, Petr Štěpán a Milan Koudelka

1. místo  v oblastní soutěži ve stolním tenise, Hrotovice – družstvo ml. žákyň L. Jurková, R. Špačková, M. Kyprá

 

 Jak vidíte, moje slova v úvodu platí. Našim žákům se snažíme pestrobarevnou formou výuky  rozšiřovat vědomosti a vést je k samostatnému myšlení a odpovědnosti za svůj život a soustavné vzdělávání. To je to, co jim ani v současné době nikdo nedokáže vzít. A pokud dobře nastartují svou životní dráhu, lépe se jim bude pokračovat, ať se vydají jakýmkoliv směrem. Věřme, že správným.

Závěrem bych chtěla za celou školu všem do nového roku 2013 popřát radost ze života, zdraví a spokojenost, a kdyby se Vám náhodou nedařilo, mít vždy někoho po ruce, kdo Vám pomůže                                                                              Mgr. Hana Tichá, ředitelka školy

 

 

 

 

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů