Kalendář skrytý

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > STARÁ STRUKTURA > Druhý stupeň > Předměty > Český jazyk > Myšlenky a postřehy

Myšlenky a postřehy

Některé myšlenky nebo zamyšlení našich žáků by bylo škoda nezaznamenat:

2007/2008

7.ročník - sloh - líčení

VODA

Je to již dávno, co hudební skladatel Straus složil valčík Na stříbropěném Dunaji nebo Jan Skácel báseň Motlitba za vodu..."Voda je krásná, voda má, voda má rozpuštěné vlasy, chtaňte tu vodu, nedejte, aby osleplo prastaré zrcadlo hvězd"...

Je to velice smutné vidět velmi znečištěná koryta řek. Snad ještě najdeme potůčky, co vyvěrají z lesa a proplétají se mezi lučinami. Vodu čistou poskakující vesele po kamíncích jako kůzlátko, ale běda, neví, co ji čeká za pár kilometrů, než dorazí do nějakého koryta, třeba říčky Rokytné.

Ještě přidám báseň od Fr. Hrubína: "I studánky musí býti v máji čisté. Tak jako děti vy jste. I jim se stýskalo už po jaru. Nejedna studánka malá se o pramínek bála, aby nezapadla do kalu. Do bahna a do kamení, tak jako člověk do soužení. Ani trochu vláhy by v ní nezbylo. Vždyť každá studánka v lese na hladině nebe nese, kdyby jí nebylo o zem by se rozbilo."

A i my bychom se měli zamyslet nad tím, co všechno pro vodu děláme.

Míša Klimešová

Je to princezna, která tančí v nádherně průhledných šatech a až dotančí své mambo, tak se vrhne na ploužák...Kapka vody je kouzelná. Mně to připomíná princeznu, která protančí svůj velice krátký, ale hezký život tancem.

Nikola Urbánková

Když se podíváme do vody, která září jako blýskající se hvězdičky za denního světla, nemůžeme prokouknout až na dno. A když se blíží k vodopádu a kapky ví, že se proletí jak ptáci a když dopadnou, tak zašumí jak listí, do kterého právě zafoukal vítr.

Klára Musilová

PUBERTA

Je bouře na moři, kterou nelze zastavit. Ale pro piráty na moři to nic není.

Monika Hronová

Ze starších ročníků na to samé téma:

Puberta je jako past, která někdy přinese voňavý sýr, ale někdy nás pořádně skřípne.

Hana Šuckrdlová

Je železný most, přes který se nedá jen tak snadno přejít.

Eliška Rodová