Horní menu

VZPOMÍNÁNÍ NA 17. LISTOPAD 1989Všichni žáci 2. stupně naší školy jsou v zaplněné třídě plni očekávání. Důvod je zřejmý – je čtvrtek 13. listopadu, jen pár dní zbývá do „Dne boje za svobodu a demokracii“.

Naše škola je již 3 roky přihlášena do projektu Jeden svět na školách - Příběhy bezpráví. V letošním roce jsme se zavázali uspořádat besedu k 25. výročí tzv. sametové revoluce – tedy téma 17. listopad 1989.

Host se přímo nabízel. Vždyť v Domamili už čtyři roky žije jeden ze studentských vůdců a organizátor studentských akcí v roce 1989, Martin Mejstřík.

Dopoledne jsme zahájili představením projektu, představením hosta, promítli jsme dokument Z deníku Ivany A. a poté se slova ujal Martin Mejstřík. Nejprve řekl několik vět o vývoji komunismu v českých zemích, a pak už se věnoval osobním vzpomínkám na dobu před 25 lety. Ve svém vyprávění se odkazoval, a následně vysvětloval, na scény z uvedeného dokumentu. Nejzajímavější pasáží však byly jeho vzpomínky na jednotlivé demonstrace v průběhu celého roku 1989 – Palachovým týdnem počínaje, 21. listopadem konče. Povídání doplnil nákresy na tabuli, kde nám přiblížil demonstraci ze 17. listopadu – pochod studentů z Albertova na Národní třídu.

Následně ochotně odpovídal na otázky o setkání s Václavem Havlem, o komunikaci mezi studenty (facebook ani mobil tenkrát opravdu ještě nebyl).

Hodina a půl povídání rychle uplynula. Pana Mejstříka jsme odměnili potleskem a besedu končili s pocitem příjemně získaných informací a vědomostí.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů