Pojedeme do jihlavské ZOO

vyhlašování výsledků deváťáci "loví" svá družstva deváťáci "loví" svá družstva úkoly do ZOO

Jak se ukázalo byla akce jihlavské ZOO Do ZOO za korunu  ( za dest mobilů pro třicetičlennou  třídu  zdarma) na naší škole velmi úspěšná. Celé to vyprovokoval pan učitel Kabelka, který  nadchnul žáky a za povzbuzování žáků i třídních  vedl vzájemné  soutěžení mezi jednotlivými třídami během celého týdne.  Podařilo se nám neuvěřitelné - našich 97 žáků nasbíralo 192 mobilů!  V pátek při  závěrečném hodnocení jsme potleskem ocenili výkony všech. Prvenství na celé škole získali sedmáci paní učitelky Buličkové, kteří poslední den doslova převálcovali šesťáky pana učitele Kabelky.  Pomohlo jim k tomu taktizování - nechali si totiž valnou část mobilů až na pátek. Celý týden trpělivě snášeli své "poslední" místo na druhém stupni. Nelenili ani deváťáci, kteří pro změnu nasbírali nejvíce kaštanů, i když je pravda, že o úspěch se zasadili nejvíce dva žáci. 

Celou akci zhodnotil pan učitel Kabelka na pátečním setkání - vysvětlil, proč je tento sběr mobilů důležitý nejen po ekologické stránce, ale i po stránce ekonomické a lidské. Do jihlavské ZOO odvezeme 40 mobilů a zbytek  ponecháme do recyklohraní v rámci soutěže "Věnuj mobil".

Pan učitel Kabelka uvedl: Všechny třídy, všichni žáci i všichni třídní učitelé si zaslouží velké poděkování za čas i úsilí věnované této soutěži. Nakonec vyhráli všechny třídy, protože každá třída samostatně nasbírala tolik mobilů, že získá vstupenku do ZOO zdarma !!! Navíc nás může těšit pocit z dobře vykonané věci, protože námi nasbírané mobily pomohou hned několikrát:                   

a)     zamezíme úniku toxických látek do přírody (jeden mobilní telefon dokáže kontaminovat a znehodnotit až 132 tisíc litrů pitné vody!),               

b)     zabráníme zbytečnému ničení přírody v důsledku těžby primárních surovin (zlato nebo měď se většinou těží v otevřených dolech za pomocí jedovatého kyanidu a kyseliny sírové),           

c)     snížíme objem skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší (při získávání mědi z vysloužilých mobilních telefonů se do ovzduší dostane o téměř 90 % méně skleníkových plynů než při její těžbě a následném zpracování).           

d)   pomůžeme strážcům národních parků v Africe (za část získaných finančních prostředků pro ně zoo zakoupí vyybavení)           

Do ZOO odjedeme v úterý 12. 10. ve dvou autobusech. Žáci 2.stupně  před odjezdem obdrží úkoly, které budou plnit  v ZOO ve čtyřčlenných družstvech (promíchaných  ze žáků z jednotlivých ročníků).

Výsledky mobilománie 2010  (sestavil p. učitel Kabelka)             

Ročník    Počet žáků    Sesbíráno mobilů    Počet mobilů na 1 žáka   
1.              7                        5                        0,71   
2. + 3.      21                      13                        0,62   
4. + 5.      19                      34                        1,79   
6.             10                      32                        3,20   
7.             13                      60                        4,62   
8.             12                      31                        2,58   
9.             15                      17                        1,13   
Celkem      97                             192                               1,98